Вам був надiсланий лист з новим паролем Дякуємо за реєстрацiю. Ваш запит буде розглянуто у найближчий час.
09 Вересня 2024

Інвестиції, фінансування

Предмет залучення фінансування як для розвитку бізнесу, так і на потреби операційної оптимізації платіжного балансу не втрачає актуальності в аграрній галузі. Аспекти забезпечення фінансової стабільності господарської діяльності підприємств завжди залишаються важливими, як для корпоративного сектору, так і для малого та середнього бізнесу. Широкий спектр різноманітних факторів ризику у сільському господарстві формує додаткову вартість зовнішніх фінансових ресурсів для аграріїв. Враховуючи різноманітність агрокліматичних ризиків у сільському господарстві, підприємці та управлінці надають значної уваги питанню залучення фінансових ресурсів.

 

2019 рік несе значні виклики найближчої перспективи, зокрема для аграрного бізнесу. Хоча загальна макроекономічна ситуація в країні мала помірне поліпшення в порівнянні з минулим сезоном, однак ситуація політичної невизначенності у зв’язку з черговими виборами президента навесні та парламенту восени, а також контекст значного боргового навантаження, впливають радше негативно. Здатність позичальників працювати ефективно із зобов’язаннями перед партнерами не втрачає актуальності.

 

В 2019 році аграрні виробники мають можливість залучити фінансування завдяки наступним інструментам: банківське кредитування, інвестиції, агарні розписки, товарні кредити, вексельне фінансування. 

 

БАНКІВСЬКІ КРЕДИТИ

 

Кількість банків в Україні продовжує зменшуватися, хоча й не так інтенсивно, як підчас проведення реформи та санації банківського сектору. Станом на березень 2019 року кількість банків, які мають ліцензію, склала 77 організацію, з яких 23 з іноземним капіталом, 40 банківська організація з українським капіталом та відповідно 14 з українським та іноземним капіталом. Так, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, 4 банки припинили свою діяльність.

 

На ринку банківських кредитів для сільського господарства найбільш поширеними брендами є CREDIT AGRICOLE UKRAINE, UKRSIBBANK, AVAL, PIRAEUS BANK, ALFA BANK, OTP BANK та AGROPROSPERIS BANK.

 

Загальним трендом у банківському кредитуванні аграрної галузі є фінансування оборотного капіталу, наприклад для закупівлі ЗЗР, насіння, добрив, або паливно-мастильних матеріалів. Банкіри більш відкриті до співпраці з виробниками орієнтованими на виробництво зернових та олійних культур, найбільш поширених в Україні.

 

Після здійснення «очищення» банківської системи, банкіри відмічають стабілізацію ліквідності, однак під питанням залишається попит на кредитування. Потреби лізингу та кредитів для роботи з оборотним капіталом вже покриті, а подальші можливості нарощення кредитування обмежені слабким інтересом до розвитку і масштабування бізнесу серед позичальників.

Кількість банків на ринку України

Джерело: Національний банк України

У структурі кредитів, наданих нефінансовим корпораціям, за видами економічної діяльності переважає оптова та роздрібна торгівля, що складає 34% від загального обсягу. Сільське, лісове та рибне господарство займає 8% та знаходиться на рівні з харчовою промисловістю. Таким чином, сумарно агропродовольчий сектор займає третє місце серед всіх кредитованих галузей економіки України.

Структура кредитів, наданих нефінансовим корпораціям, за видами економічної діяльності станом на кінець липня 2018 року, %

Джерело: Національний банк України

В січні 2019 року ціна кредитування дещо збільшилася, порівнянні до кінця минулого року. Так, у національній валюті складала 20,2%, в іноземній валюті – 10,2%, овердрафту в національній валюті – 20,7%. Така висока ціна кредитування у національній валюті напряму залежить від облікової ставки НБУ, що в свою чергу, є результатом політики інфляційного тарґетування центрального банку. Не дивлячись на те, що рівень інфляції знижується, Нацбанку не вдалося в досягти цільового значення, а отже в кінці минулого року не відбулося зниження облікової ставки.

Ціна кредитного фінансування аграрної галузі, %

Джерело: Національний банк України

У структурі кредитів, наданих нефінансовим корпораціям, за видами економічної діяльності переважає оптова та роздрібна торгівля, що складає 34% від загального обсягу. Сільське, лісове та рибне господарство займає 8% та знаходиться на рівні з харчовою промисловістю. Таким чином, сумарно агропродовольчий сектор займає третє місце серед всіх кредитованих галузей економіки України.


ПРЯМІ ІНВЕСТИЦІЇ КРАЇН ЛІДЕРІВ В СТАТУТНИЙ КАПІТАЛ ПІДПРИЄМСТВ

Дещо змінилася структура країн-лідерів по прямим іноземним інвестиціям в статутний капітал підприємств України. Лідером за прямими іноземними інвестиціями залишається Кіпр. Росія опустилася на сьоме місце (з третього).

Джерело: Державна служба статистики України

ПРЯМІ ІНОЗЕМНІ ІНВЕСТИЦІЇ В УКРАЇНСЬКУ ЕКОНОМІКУ

Не дивлячись на те, що частка АПК в інвестиційному портфелі міжнародних інвесторів в Україні залишається найменшою у порівнянні з торгівлею, будівництвом та промисловістю, за останній рік відбувалося її зростання. У порівнянні з 2016 роком інвестиції в агро виросли на 19,2%. Незначне зростання також відбувалося в промисловості, вперше з 2014 року. У той час як обсяги прямих іноземних інвестицій у торгівлю та будівництво надалі скорочувалися, хоча й не так інтенсивно.

Загальні інвестиції в Українську економіку, млн. дол. США

Джерело: Державна служба статистики України

КАПІТАЛІЗАЦІЯ ПУБЛІЧНИХ АГРОХОЛДИНГІВ УКРАЇНИ

Станом на березень 2019 року, у порівнянні до кінця минулого року року, сумарна вартість українських публічних аграрних компаній дещо знизилась – до 2,83 млрд. дол. США (з 2,96 млрд. дол. США у грудні 2018 року). Компанія KERNEL є лідером наразі (1,10 млрд. дол. США), але протягом минулого року мала тенденцію до зниження капіталізації.

 

Капіталізація публічних агрохолдингів України, млн. дол. США

Джерело: розранунок УКАБ  




Вітаємо! Ви підписались на новини порталу Ukab