Новини
07.11.2023
УКАБ доєднався до проведення періодичного дослідження впливу війни на прибутковість сільськогосподарського виробництва в Україні
Міністерство аграрної політики та продовольства України за підтримки Глобального фонду зі зменшення ризиків катастроф і відновлення (GFDRR), який адмініструється Світовим банком, започаткувало дослідження «УКРАЇНА: Вплив війни на прибутковість сільськогосподарського виробництва». В свою чергу, асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» доєдналася до проведення цього дослідження.
Тож ділимося головними тезами першого випуску дослідження:
1. За результатами 2023 року прогнозується зниження збитків агросектору від вирощування зернових та олійних культур, однак виробництво трьох із п’яти основних культур залишиться збитковим. Прибуток очікується від вирощування сої та незначний прибуток від виробництва насіння соняшнику. Тваринництво залишиться в цілому прибутковим, за виключенням виробництва ВРХ живою вагою.
2. Найбільший вплив на рівень прибутковості сільськогосподарської галузі України протягом 2022-2023 рр. мали експортна логістика, девальвація гривні та збільшення цін на матеріально-технічні ресурси.
3. Ускладнення логістики імпорту ресурсів у поєднанні з високими цінами на енергоносії у 2022 році спричинили додаткові витрати на паливо, добрива та засоби захисту рослин. У 2023 році ситуація з більшістю засобів виробництва стабілізувалася, а ціни дещо знизилися, але не досягли довоєнного рівня. Як наслідок, використання матеріально-технічних ресурсів, особливо добрив, скоротилось.
4. Орендна плата за землю у 2022 році в національній валюті була такою ж або трохи вищою, ніж у 2021 році. У 2023 році рівень орендної плати за землю зріс приблизно на 5-10%. Більшість господарств не змогли підвищити оплату праці у 2022 році, проте у 2023 році багато аграріїв збільшили витрати на оплату праці на 10-20%.
5. Ключовими факторами впливу на сільське господарство України у 2023-2024 роках будуть: динаміка цін на експортних ринках, можливість експорту через Чорне море та ЄС, вплив погоди, витрати на логістику, доступ до фінансування, ціни на енергетичні ресурси, динаміка обмінного курсу гривні.
Ознайомитися з дослідженням детальніше можна за посиланням: https://bit.ly/46ZbPN7